Gastronomické zkoušky

Co je gastronomická zkouška a z čeho se skládá?

Gastronomická zkouška na Hotelové škole Praha 10, Vršovická 43, je zkouška, která zahajuje celou sezónu zkoušek maturitního ročníku žáků školy. Koná se vždy v podzimních měsících čtvrtého ročníku a je komplexním završením gastronomické složky vzdělávání na Hotelové škole. Každá třída si vylosuje téma a termín gastronomické akce, kterou má uspořádat. Třída je rozdělena na dvě skupiny, jedna bude připravovat pokrmy v cvičných kuchyních, druhá se bude starat o servis pokrmů a nápojů a rovněž předvádět některé číšnické dovednosti.

V přípravné fázi musí žáci sestavit vhodné menu, které se bude skládat z nabídky studených předkrmů, polévek, teplých pokrmů a dezertů. Výběr vhodných pokrmů s důrazem na sezónní suroviny, včetně jejich kalkulací a zajímavých prezentací, bývá nejobtížnější částí přípravy gastronomické zkoušky společně s výběrem vhodných nápojů, které se budou snoubit s vybranými pokrmy.

A tak vzhledem k termínu bývají gastronomické zkoušky plné zajímavých pokrmů ze zvěřiny, svatomartinských hus či kachen nebo netradičních pokrmů z dýní či dalších podzimních surovin.

Hosté gastronomických zkoušek jsou vždy rodiče žáků dané třídy, ti mají tak možnost většinou poprvé vidět své potomky, jak zvládají dovednosti své budoucí profese odborníka v gastronomii či hotelovém průmyslu.

Gastronomické zkoušky tvoří pevnou součást školního roku a jsou zajímavou ukázkou aplikace projektového učení do výuky na odborné škole a sepjetí školy s rodičovskou i odbornou veřejností.

Spolupracujeme

Jste offline. Zkontrolujte prosím připojení k internetu.